A bölcsességfogak általában a húszas évek végén törnek elő.
A legtöbb esetben azonban sajnos nem megfelelő helyzetben nőnek (vízszintesen, ferdén, kifelé vagy befelé dőlve), amely komoly problémákat okoznak a későbbiekben. Fokozott veszélyt jelentenek az előttük álló rágófogra, hiszen ezáltal védtelenebbé válnak. Megnő a plakkképződés és melegágya lesz az ételmaradékok baktériumok felhalmozódásának. Ez a terület gyakorlatig tisztíthatatlan.
A csak részben áttört bölcsességfogak utat engednek a baktériumoknak, mely fájdalmas gyulladással, duzzanattal, állkapocs merevséggel és általános betegségekkel járhat. Sokkal hajlamosabbak a szuvasodásra, ínybetegségekre, tisztításunk igen nehézkes.
A bölcsesség fog akkor is problémát jelent, ha egyáltalán nem tört át az ínyen. Sajnos ekkor sem dőlhetünk hátra, hiszen a fog ekkor az állkapocs vagy a lágyszövetek fogságába esik. (impaktálnak) Ez hosszútávon okozhat problémát. Kifejezetten gyakori jelenség ha a bölcsességfogak az utolsó örlőfogra hajlanak. Ez a jelenség torlódásokon kívül a szájüregben nem látható de az íny alatt már zajló fogszuvasodáshoz, csontpusztuláshoz vezetnek.
Mindenképpen érdemes utánajárnunk bölcsességfogaink állapotának, hiszen nem csak teljesen egészséges fogainkra, csontunkra, de ezáltal egészségünkre is veszélyt jelenthetnek.
A beavatkozás teljesen fájdalommentes. Impaktált fog esetén pár napig duzzanat jelentkezhet, de egy-két hét elteltével újra kényelmesen használhatja a húzás helyén is száját.